Piotr Orawski - Lekcje muzyki. Barok. Sacrum i profanum
 
Image
Wydawnictwo:
KLE
Rok wydania: 2011
oprawa miękka, format 19x19 cm, 256 stron
Nr katalogowy:
ISBN 978-83-92689-3-3

Cena: 52 zł            Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
“Barok. Sacrum i profanum” jest kontynuacją II tomu “Lekcji muzyki - Rozkwit Baroku”. Autor skupia się na formach wokalnych, odsłaniając nie tylko tajniki ich struktury formalnej, ale także rolę jaką w ich rozwoju odgrywała retoryka muzyczna . Szczegółowo omawia operę oratorium, msze nieszpor y oraz kantaty co pozwala lepiej zrozumieć ich dalszą ewolucję i wzajemne współzależności. Jest to nie tylko relacja muzykologa ale przede wszystkim historyka kultury. Tak jak w poprzednich Lekcjach muzyki Piotr Orawski omawia rozwój form muzycznych na tle wydarzeń historycznych, zmian religijności i prądów kulturowych im towarzyszących. Podsumowaniem obu barokowych tomów “Lekcji muzyki” są portrety najwybitniejszych kompozytorów tej epoki.
“Kiedy bowiem rozmaite wątki barokowej sztuki dźwięku trzeba sprowadzić do wspólnego mianownika, by dokonać ich syntezy, to okazuje się, że takim wspólnym mianownikiem jest osobowość kompozytorów tamtych czasów. To chyba pierwsza epoka w dziejach sztuki dźwięku, która z jednej strony była jeszcze epoką szkół i stylów, a z drugiej strony stała się epoką artystycznych indywidualności”.
W zwięzłych, lecz pełnych treści szkicach przedstawieni zostali: Georg Böhm, Dietrich Buxtehude, Jean-Philippe Rameau, Antonio Vivaldi, Claudio Monteverdi, Heinrich Schütz, Henry Purcell, Georg Philipp Telemann, Georg Friedrich Haendel i Jan Sebastian Bach.
Tom III autor zadedykował Mirosławowi Perzowi.
 
« poprzedni   następny »
statystyka System - Joomla NET43 - tworzenie stron www, serwery, domeny, email, reklama w internecie
Komunikat: W celu zapewnienia Państwu odpowiedniej jakości usług strona korzysta z plików cookies. Pozostając w tym serwisie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Zamknij